Ako využiť sociálne siete v prospech svojej bakalárskej a diplomovej práce?

Všetci študenti poznajú známy problém. Vieme, že práve teraz je čas sedieť za stolom a písať bakalárku či diplomovku a odstrihnúť sa od každého vyrušenia. Spolubývajúci sú preč, rádio je vypnuté, ale nás to stále láka rolovať facebook či Instagram.

A čo takto využiť sociálne siete trochu inak? Nakoniec, okrem toho, že nás rušia pri práci a zaberajú priestor, ktorý patrí písaniu, by mohli poslúžiť aj inak. Napríklad byť prínosom pre našu záverečnú prácu. Ako?

Dotazník do správnych rúk

Vytvorili ste dotazník a potrebujete veľa a rýchlych a ochotných respondentov? Ak vyplnenie dotazníka nezaberie viac ako 15 minút, smelo o ňom informujte práce cez sociálne siete. Napíšte, že oceníte pomocnú ruku, ktorá investuje štvrťhodinku do vašej záverečnej práce.

Pokiaľ hľadáte konkrétnych respondentov, napíšte text v zmysle: „Moja práca sa venuje tomuto, potrebujem respondentov od 15 do 19 rokov. Ak máte čas, alebo mladších súrodencov, bratrancov, kamarátov, prosím, pošlite mi ich kontakt, alebo im prepošlite tento dotazník.

Budete prekvapení, koľkí ľudia vám ochotne a radi pomôžu. Napríklad tí, ktorí práve teraz sedia pri mobile a rolujú facebook namiesto písania záverečnej práce či seminárky 😊.

Hľadajte výskumnú skupinu

Tento bod môže v určitých prípadoch súvisieť práve s dotazníkmi, ale facebook či Instagram vám môžu pomôcť objaviť skupinu, na ktorej môžete skúmať svoje hypotézy, môžete klásť vypracované či náhodné otázky a overovať svoje tvrdenia. Alebo môžete objaviť zaujímavých ľudí, ktorí poslúžia na dobrý účel – ako predmet výskumu vašej bakalárky či diplomovky. Hľadáte napríklad skupinu start-upistov, ktorá rozbieha nejaký projekt? Oslovte ich a spracujte priebeh ich podnikania.

Chcete písať o domácom vzdelávaní či podmienkach života žien na materskej? Hľadáte amatérskych nadšencov fyziky či geografie? Na sociálnej sieti dnes nájdete stovky skupín, a to nielen tých slovenských, ale aj zahraničných. V prípade výskumu nie je nevýhodou ani neznalosť jazyka, nakoniec čo nenájdete u nás, môžete objaviť medzi českými skupinami.

Skontaktujte sa s ľuďmi

Pripravujete záverečnú prácu z ekonómie a chcete získať kontakt na firmu či podnik, ktorý by vám poskytol zdroj informácií? Píšete bakalárku z oblasti hudobnej výchovy a hľadáte respondentov, ktorí navštevujú ZUŠku?

Okrem nich nájdete na sociálnych sieťach množstvo kontaktov na blogerov, živnostníkov, skrátka kohokoľvek, kto vám dokáže podať zaujímavé know – how o oblasti, ktorej sa vo svojej práci venujete.

Takýchto ľudí zastihnete na sociálnej sieti oveľa ľahšie, ako keby ste im volali do kancelárie či písali mail. Prečo? Už len fakt, že si zvolili cestu sociálnych médií, svedčí o tom, že sú otvorení debate a radi sa zapoja do pomoci a komunikácie s inými. Veľkým plusom je, že sa môžete skontaktovať s ľuďmi z naozaj celého sveta.

Kontakt na knižnice, recenzie a pod.

Nielen na webstránke jednotlivých knižníc, ale aj prostredníctvom facebooku či Instagramu sa dnes viete skontaktovať s množstvom knižníc a popýtať sa na ponuku materiálu. Obrovská výhoda, najmä v prípade, že ešte nemáte rešerš a neviete, čo vlastne hľadáte. Prostredníctvom sociálnych sietí sa tiež dozviete, kde zohnali kvalitný študijný materiál ostatní spolužiaci, či s ktorou knihou boli spokojní. Ušetríte čas, peniaze a dozviete sa všetko, čo potrebujete. A to doslova pomocou niekoľkých kliknutí.

Hľadajte výpomoc

Posledný bod, avšak zďaleka nie najmenej dôležitý. Sociálne siete by mali slúžiť na vzájomné prepojenie, ale aj pomoc a podporu. Určite máte založenú spoločnú skupinu so spolužiakmi zo študijnej skupiny. Dnes už nájdete na sociálnej sieti skupinu každej vysokej školy. Ak máte problém, neváhajte a ozvite sa im.

Napríklad s radou, kde zohnať konkrétny materiál k práci, kto by bol za malú odmenu ochotný pomôcť vám s grafmi či opravou gramatiky a podobne. Na sociálnej sieti však zoženiete napríklad zatúlanú učebnicu, ktorú nevyhnutne potrebujete, či niekoho, kto mal podobný typ práce a vie vám podať zopár informácií. Naviac, čokoľvek si k práci potrebujete priplatiť (učebnica, slovníky, mapy, fotografie), zoženiete prostredníctvom sociálnych sietí oveľa lacnejšie, prípadne zadarmo. Oplatí sa vyskúšať, no nie?

This entry was posted in Odborné články and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.